زبانی واحد در سرتاسر دنیا

زبانی واحد در سرتاسر دنیا

یک زبان برای همه 
داشتن زبانی که همه می توانند صحبت کنند و آن را بفهمند هیجان انگیز نمی باشد؟ دکتر لیزر ضامنهوف زبان بین المللی اسپرانتو را در سال 1887 خلق کرد. در حقیقت این زبان ثمره ی اندیشه های وی می باشد: طرحی ایده آل که در آروزی متحد کردن مردم از طریق متحد کردن زبان آنها بود. این عصر طلایی فلسفه ی عقلانی و دموکراسی لیبرال بود. این زبان برگرفته از زبان های اسلواکی، آلمانی و رومانیایی بود تا همه ی افراد از آن بهره مند شوند. هدف از خلق چنین زبانی، اشاعه در سرتاسر جهان بود.
امروزه سایت ویکی پدیا حدود 245.000 عنوان کتاب منتشر شده به این زبان را معرفی می کند. علیرغم اینکه این زبان هنوز هم در این دوره مورد استفاده قرار می گیرد اما هرگز به موفقیتی دست پیدا نکرد که خالق آن در نظر داشت. اما چرا؟
اول، به این دلیل که این زبان به صورت مصنوعی ساخته شده بود و اصولی را ارائه می دهد که در زمان امروزی از اعتبار بالایی برخوردار نمی باشند. 
دوم، به این دلیل که اسپرانتو سرزمین و فرهنگی حقیقی ندارد: روی هوا معلق است. در این باره رمان نویسی به نام تولکین چنین نوشت: "اسپرانتو مرده است خیلی زودتر از زبان های محجور باستانی زیرا مولفان آن هرگز هیچ دستور زبانی برای زبان اسپرانتو خلق نکردند.
اما منظور او از دستوز زبان چه بود؟ مشخص است که فرهنگ. ممکن است شخصی زبان فرانسوی را  بیاموزد زیرا به غذای فرانسوی علاقه مند است، فردی دیگر زبان انگلیسی بیاموزد زیرا به اهنگ های راک علاقه مند است و غیره... اما اسپرانتو؟ برای اسپرانتو تصویر، مکان، و سبک زندگی مشخصی وجود ندارد. شاید اگر برخی افراد مشهور آن را فرا می گرفتند مجددا احیا می شد. اسپرانتو امید های بسیاری را به یاس بدل کرد. 
شما می توانید صحبت را صحبت کنید، و نیز می توانید رمز را رمز گذاری کنید
کد یا رمز درباره ی فرمان های محاسباتی خاص، مخفف کردن و روش های تنظیم متن می باشد که عهده دار چیزی است. دستور العمل کد گذاری برای چیز های تصنعی شرح می دهد که همه ی نرم افزار ها به نوع خاصی از زبان رمز گذاری نوشته شده اند. و هر زبان رمز گذاری منحصر به فرد می باشد و با سیستم عامل مشخصی طراحی شده اند، سبک و هدف رمز گزاری در ذهن تشکیل می شوند.
به عبارت دیگر، رمز گذاری زبان دیجیتالی می باشد که برنامه ی سخت افزار را اجرا می کند.
اما پیش از اختراع اولین کامپیوتر، تاریخ رمز گذاری به چه زمانی بر می گردد؟ آیا به دوران اولیه ی تمدن بشری باز می گردد و در حقیقت بهشتی از ماهیت انسانی می باشد؟
فیلسوف آمریکایی به نام ترنس مک کانا تبیین داشت که زبانی که همه ی ما می شناسیم، در حقیقت رمز گذاری اصلی می باشد. وی بیان داشت: دنیا از زبان تشکیل شده است و هر چیزی رمزی دارد. پس به همین خاطر هر واژه موقوف به چیزی است. انسان ها سخت افزار هستند و فرهنگ نرم افزار و زبان هم رمز می باشد.
همچنین مک کانا ادامه می دهد که درست مانند رمز گذاری کامپیوتر، رمز گذاری زبان هم می تواند هک شود، در نتیجه بر فرهنگ و جوامع تاثیری یک سویه می گذارد. زبان تشکیل دهنده ی سنت ها، تاریخ، اندیشه ها و در نهایت حقایق می باشد. به همین دلیل ممکن است ما شبیه باشیم، ما حقیقتا بر اساس برنامه ایی متفاوت می باشیم که بر روی ما نصب شده است.
واژگان قدرتی خلاق دارند، آنها هوشمندانه و عقلانی انتخاب می شوند. اما اطمینان داشته باشید آنها به خوبی ترجمه می شوند لذا رمز متن شما هک نمی شوند و از مفهوم و مقصود اصلی خارج نمی شود. تنها کافی است با یکی از همکاران ما ارتباط برقرار نمایید، ما به شما در حفظ اصالت متن شما کمک خواهیم کرد.
 

22:32 1398/11/14

برچسب‌ها: زبان واحد یک زبان برای همه حفظ متن ترجمه صحیح ترجمه دقیق